Dietetyka dla każdego! :)
 
Szukanie zaawansowane
   
 
Home Rejestracja FAQ Użytkownicy Grupy Galerie  
 
 

Forum Dietetyka dla każdego! :) Strona Główna Diety stosowane w chorobie Ostra Niewydolność Nerek (ONN)
Wyświetl posty z ostatnich:   
       
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

Wto 22:13, 04 Kwi 2006
Autor Wiadomość
Zombie
Szeregowy



Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Temat postu: Ostra Niewydolność Nerek (ONN)

OSTRA NIEWYDOLNOŚĆ NEREK (INSUFFICIENTIA RENUM ACUTA)
Niewydolność nerek to stan upośledzenia nerek, charakteryzuje się zatruciem mocznicowym czyli wysokim poziomem kreatyniny oraz zahamowaniem czynności nerek w zakresie wydalania wody. Jest to także stan upośledzenia wydalania końcowych produktów przemiany białek i regulacji wodno-elektrolitowej.

TYPY ONN
Wyróżniamy trzy typy ostrej niewydolności nerek:
1. Ostra niewydolność PRZEDNERKOWA (niedokrwienna)
2. Ostra niewydolność POCHODZENIA NERKOWEGO
, którą dzielimy na:
a)zapalną
b)niezapalną
3. Ostra niewydolność POZANERKOWA (zanerkowa)

PRZYCZYNY ONN
Przyczynami przednerkowej niewydolności nerek mogą być:
* zmniejszenie ilości wewnątrzkomórkowego płynu,
* rozległe urazy,
* krwotoki,
* zabiegi operacyjne,
* oparzenia,
* utraty wody i elektrolitów z przewodu pokarmowego (wymioty, przetoki)
Gdy jest zmniejszona ilość krwi dostarczanej do nerek, obniża się zdolność filtracyjna nerek, może to doprowadzić do SKĄPOMOCZU (oliguria) lub do BEZMOCZU (anuria)
Przczynami niewydolnosci nerek pochodzenia nerkowego mogą być:
* powikłania kłebkowego zapalenia nerek
* powikłania odmiedniczkowego zapalenia nerek
* inne stany zapalne nerek
* uszkodzenia miąższu nerki spowodowane np. lekami, solami metali ciężkich, substancjami o działaniu nefrotoksycznym, grzybami
* stany niezapalne nerek np. odczyny alergiczne, przetoczeniowe
* martwica nerek
Przyczynami pozanerkowej niewydolności mogą być:
* niedrożność moczowodu spowodowana kamicą moczową lub nowotworami
* u mężczyzn przerost prostaty

OBJAWY ONN
W każdym podtypie ostrej niewydolności nerek objawy są do siebie bardzo podobne. Jest to skąpomocz lub bezmocz, gdzie dochodzi do zatrucia mocznicowego. W badaniu krwi zauważamy charakterystyczne dla niewydolności nerek podwyższone poziomy mocznika, kreatyniny i kwasu moczowego oraz parathormonu. Ilość mocznika jest wprost proporcjonalna do ilości spożytego białka w diecie. Podwyższone stężenie mocznika we krwi może prowadzić do nadmiernego pobudzenia pacjentów, nudności, wymiotów, braku łaknienia, oddechu amoniakalanego.
Objawy ostrej niewydolności nerek można podzielić na 4 okresy:
I okres - uszkodzenia
gdzie przedw szystkim obajwy są związane są z czynnikiem, który spowodował niewydolność nerek. W tym okresie szczególną uwagę trzeba zwracać na blinas wodny i ciśnienie tętnicze
II okres - skąpomoczu (lub bezmoczu)
gdzie widoczne jest zmniejszenie ilości wydalanych płynów, który doprowadzić może do całkowitego bezmoczu. Właśnie w tym okresie wzrasta stężenie mocznika oraz potasu we krwi. Pojawiają się obrzęki i wzrasta ciśnienie tętnicze.
III okres - wielomoczu
gdzie stopniowo poprawia się wydalanie moczu z organizmu. Wzrost wydalanego moczu może wzrosnąć do 5-6 litrów na dobę. Taki stan może doprowadzić do obniżenia stężenia potasu we krwi. W tym okresie gospodarka kwasowo-zasadowa zostaje wyrównana i cofa się kwasica.
IV okres - ustąpienie azotemii, zdrowienie i regeneracja
gdzie długość tego okresu jest zależna od stopnia uszkodzenia nerek i wieku chorego. W niektórych przypadkach niewydolność nerek nie jest do końca wyleczona i pozostaje trwałe uszkodzenie tych narządów. Lecz u 90% przypadków następuje całkowite wyzdrowienie.

LECZENIE ONN
Usuwa się przyczynę niewydolności, pacjenci są leczeni zachowawczo lub z zastosowaniem dializy otrzewnowej lub pozaustrojowej.

ZALECENIA ŻYWIENIOWE W ONN
Leczenie dietetyczne ostrej niewydolności nerek jest niezbędna, by pacjent mógł wrócić do normalnego funkcjonowania. Dieta ta jest zależna od wielu czynników, między innymi od stanu odżywienia pacjenta, chorób współistniejących oraz stopnia uszkodzenia nerek. Jest to dieta niskobiałkowa podobnie jak w PNN.
Gdy pacjent jest leżący jego zapotrzebowanie energetyczne wynosi 25 kcal na kilogram należnej masy ciała, natomiast dla chorych, u których pojawiły sie powikłania i zwiększa się wydatek energetyczny, kaloryczność posiłków wzrasta do 30-35 kcal na kilogram należnej masy ciała. Tłuszcz nie ulega ograniczeniom i wynosi około 1 g na kilogram należnej masy ciała.
Zalecenia zaczynamy od okresu II, gdyż w okresie pierwszym objawy są niecharakterystyczne i z reguły nie wiemy, że mamy początkowy okres niewydolności nerek. Dieta jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta. Należy zwrócic uwagę na stopień uszkodzenia nerek, masę ciała, bilans wodny i steżęnie elektrolitów we krwi.
II okres - ograniczeniu ulegają płyny do 500 ml na dobę, kaloryczność diety waha się w granicach od 400 do 2000 kcal. Jest to dieta o konsystencji półpłynnej, gdzie podaż białka mieści się w granicach 0,3 - 0,5 g na kilogram należnej masy ciała. W tym okresie ta dieta jest praktycznie bezbiałkowa, bezsodowa obfitująca w węglowodany proste. Tłuszcze dozwolone to niewielkie dodatki śmietanki i masła. Stosowana jest dieta ziemniaczana lub bezbiałkowe mieszanki przemysłowe.
III okres - w tym czasie można okres ten podzielić można na wczesnodiuretyczny i na późnodiuretyczny, gdzie stopniowo zwiększamy podaż białka do 0,5 - 0,6 g na kilogram należnej masy ciała. Ilość płynów podawanych jest tu ściśle zależna od diurezy. Jest jedna żelazna zasada PŁYNY WYDALANE + 500 ml. W okresie późnodiuretycznym, gdy ilość moczu waha się w granicach 5-6 litrów na dobę, płyny nie są limitowane, następuje intensywne odżywianie pacjenta, podaż białka w granicach 0,6 - 0,8 g na kilogram należnej masy ciała.
IV okres - jest to okres, w którym nerki zaczynają już zagęszczać mocz. Białko nie musi być limitowane i podaje się je do granic tolerancji pacjenta. W tym okresie najważniejsza jest odpowiednia podaż witamin i składników mineralnych.

Słowniczek:
KREATYNINA to substancja, która jest obecna we krwi, a pochodzi z przemian białek pochodzących z pożywienia.
KLIRENS KREATYNINOWY to jednostka pokazująca nam zdolność wydalania kreatyniny z krwi i określa ilość osocza z kreatyniny w ciągu minuty. Wartość prawidłowa klirensu kreatyniny waha się pomiędzy 80 a 120 ml na minutę.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


      Do góry  

Strona 1 z 1
Skocz do:  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Avalanche style by What Is Real © 2004
             
Regulamin